Tags

Related Posts

Share This

Beklenmedik Sevgi

Karakterler
Bir Yabancı
Filipus
Beli Bükük Kadın
Dini Önder
Zakkay
Cüzamlı
Kanamalı Kadın

Sahne: Sahnenin ortası; Filipus ve bir Yabancı Kutsal Kitap çalışıyor. At arabasında gibi iskemleleri yan yana. Diğer karakterler oyunun sonundaki vaftiz için teker teker sahneye gider.

Bir Yabancı: (Oturuyor, kitap okuyor. Ve birden duruyor…) Yorgunum, çok yorgun… (ayağa kalkar) O kadar uzun zamandır yollardayım ki. Bakın size biraz anlatayım! Ta Etyopya’dan Kudüs’e Tanrı’ya tapınmak için geldim…çünkü sinagogta dua etmek doğrudur. Ama ne oldu, biliyormusun? (biraz alaylı) Onlar beni içeri almadılar bile! Güya burası için yeteri kadar temiz değilmişim. Tanrı’yı arayarak katettiğim bunca yolu geri çevrilmek için gelmişim..

Bu çok ironik bir durum aslında. Kendi ülkemde çok önemli bir iş yapıyorum. Orada kalsaydım, görmeye alışkın olduğum saygının ve mesleğimdeki başarıların tadını çıkaraya devam ederdim.Ama ben ne yaptım? Kendimi birçok zorluğun içine soktum ve üstelik hakarete uğradım. Ne işim var benim buralarda? Bildiğim bir çok kişiden her açıdan daha iyi durumdayım ama yine de daha fazla şeyler aramak için buradayım.Arkadaşlarım benim deli olduğumu düşünüyor! Ama kendime hakim olamıyorum. (Ön taraftan dışarı bakar) Hayatım bu çöl kadar boş. Hayat bundan ibaret olmamalı. Biliyorum, kesinlikle bundan ibaret değil. Tanrı nerede? Benim varlığımdan bile haberi yok sanki. Yoksa o da önümde uzanan uçsuz bucaksız, sessiz bu çöl gibi mi? Hiçbir anlamı olmayan bir dünyada hep bir yabancı gibi mi yaşayacağım.

(Tomarı alır) Bu eski kutsal yazılarda bir şeyler var – sanki özel anlamları var ama ben anlamıyorum. Bulana kadar arayacağım… huzuru bulana kadar. (Oturur ve tekrar kitaptan okumaya koyulur, okurken dudakları kımıldar. Sahnenin solundan bir adam yaklaşır.)

Filipus: Okuduklarını anlıyor musun?

Yabancı: Birisi bana anlatmazsa nasıl anlayabilirim? Buyrun, oturun…

Filipus: (Kitabı alır ve okumaya başlar…) “Duyduğumuz ve gördüğümüz habere kim inandı? Tanrının kurtaıcı gücünün bu şekilde görüneceğini kim akıl edebilirdi?”

Attachments

Sayfa: 1 2 3 4