ÇOBANLAR GELİYOR Oca07

Tags

Related Posts

Share This

ÇOBANLAR GELİYOR

Ahmet Dıklç tarafından yazıldı.


Sahne de iki çoban vardır, koyunlarını gütmektedirler. Arkaların da büyük bir yıldız hareket etmektedir.


Nahşon: Heyy Elyakim!… dün gece bir rüya gördüm.

Elyakim: Hayırdır Nahşon, nasıl bir rüya?

Nahşon: Bir türlü anlam veremedim şu başımızdaki yıldızdan olsa gerek aklım karıştı.

Elyakim: Nasıl yani? Anlat da dinleyelim.

Nahşon: Rüyamda büyük bir kargaşa gördüm insanlar gökteki yıldız etrafında toplanmışlar, sonra yıldız aniden çok hızlı bir şekilde yere düşüyordu ve kimi insanlar kaçışıyordu kimi insanlarda olduğu yerde durup yıldıza bakıyordu.

Elyakim: Hmm anlamı ne acaba? Keşke Yusuf gibi iyi bir rüya tabircisi olsaydım ama malesef bilmiyorum bence şu yıldız gerçekten de aklını karıştırmış olabilir.

Nahşon: Gerçekten de öyle, kimisi diyor ki bu yıldız dünyaya çarpacak ve hepimiz öleceğiz, kimisi diyor ki bize bir işaret. Acaba bu yıldızın anlamı ne?

Elyakim: Ne olacak kardeşim gökteki binlerce yıldızdan biri işte, fazla kafanı yormasan iyi edersin. Dua et de başımıza düşmesin (diyerek gülümser). Hem korkma Mesih gelmeden bu dünyanın sonu gelmez.

Nahşon: Mesih mi sen hala O’nu mu bekliyorsun? Dostum sen yaşamın boyunca hiç peygamber gördün mü? Tanrı hakkında atalarımızın anlattığından başka ne biliyoruz? Duyduklarımızın da masal olmadığının ne kanıtı var?

Elyakim: Sen gerçekten de böyle mi düşünüyorsun? Tanrı’nın babamız İbrahim’i neden seçtiğini, İsrail’in Mısırdan nasıl çıktığını, Davut’a neler vaat ettiğini hiç mi duymadın?

Nahşon: Duydum elbet ama sadece duydum hiçbir şey görmedim. (alaycı şekilde güler) Bunların çocukluğumuzda bize anlatılan masallardan bir farkı yok ki.

Elyakim: Nahşon Nahşon ne dediğinin farkında mısın?

Nahşon: Farkındayım elbette, yıllardır bu koyunları otlatmak için bu dağlardayım ve aslında düşünmeye baya bir fırsatım oldu. Ve bu yaşıma geldim hala hiçbir şey görmedim.

Elyakim: Peygamber Malaki’nin ne söylediklerini hatırlamıyor musun? En son o Yüreği doğru olmayan Rab’bin yaptıklarını küçümseyenleri uyarmıştı. Hatta Rab, yolunu hazırlayacak kişiyi göndereceğini ve sonra yeryüzüne geleceğini bildirdi.

Attachments

Sayfa: 1 2 3