Tags

Related Posts

Share This

İsa’nın Rüyası

Pilatus: O dindar hokkabazlara bu adamı alıp kendi yasalarına göre yargılamalarını söylemiştim. Beni neden bu işe karıştırıyorlar ki? Şahsen hiç bu işe bulaşmak istemiyorum ama beni kullanıyorlar. Çünkü onu öldürmek istiyorlar.

Modern Adam: Elhamdülillah Hıristiyanım Hıristiyan olmasına da gerçek dünyada işler böyle yürümüyor maalesef. Bazen doğru şeyi yapmak o kadar zor ki. Her nekadar yetkim, gücüm olsa da insanlarla iyi geçinmek zorundayım.

Pilatus: (Küstah bir tavırla) Yetki sahibi benim. Bu yüzden Yahudiler, İsa denen bu adamı bana getirdiler. Bir de onun kral olduğunu iddia ettiğini söylüyorlar. Bu güpe gündüz bir isyandır. Sanırım bu meseleyi kendim görmeliyim.

Adam: Bunu kendim görmeliyim. Bir çalışma arkadaşımı hırsızlıkla suçluyorlar. Arkadaşı tanıyorum; işyerinde pek sevilmez çünkü biraz farklıdır ama bir hırsız tipi de yok onda. Bu işte bir iş var; burnuma hiç iyi kokular gelmiyor.

Pilatus: (Güvenslizliğini ifade eder) Pek de iyi gitmedi. Yanlış bir soru sorarak başladım, “Sen Yahudilerin kralı mısın” diye sordum. Onu dava eden ben miyim sanki? Bana böyle söylendi. Bilmiyorum. Sonra öfkeme hakim olamadım. Hiç hiç hiç iyi gitmedi.

Adam: (Güvensizliğini ifade eder) Kanıt mı? Elbette elimde kanıt yok! Kimsede kanıt manıt yok, olsaydı getirirlerdi. Fakat yine de varmış gibi davranmalıyım, herkes benden bunu bekliyor. Bunu böyle olmalı!

Pilatus: (Güler) İşimi bazen seviyorum. Biraz açıldı ve bu öteki krallıktan bahsetmeye başladı, göksel bir krallıkmış. “Öyleyse bu durumda sen bir kral oluyorsun” dedim. Çok güzel bir andı. Hiçbir şeye değişmem.

Adam: (Kendinden emin) Adil bir adam olduğum için şanslı. Herkes bu hırsızlığı onun yaptığını söylediğinden onu işten çıkarmam için yoğun baskı yapıyorlar. Ancak bunu onun yaptığını düşünmüyorum. Bu işin peşini bırakmaları için onları ikna etmem gerekiyor.

Pilatus: (Endişeli) O masum biri. Bence aklını yitirmiş ama onunla konuştuğumda duruma hakim olduğu izlenimini edindim. Yetkiyle konuşuyor. Onda bir suç bulamadığımı söyleyip duruyorum ama dinlemiyorlar. Bu pek de iyiye işaret değil.

Adam: (Endişeli) O olgun biri, masum olduğunu biliyorum! Ancak işten çıkarılmasından başka bir şey kabul etmiyorlar. Ondan neden böylesine nefret ediyorlar?

Pilatus ve Adam: (aynı anda) Bu durumdan kurtulmanın tek yolu doğru olanı yapmak.

(Bundan sonrakiler kendinden geçmiş bir halde gerçekleşir)

Pilatus: Fısıh Bayramı, onu serbest bırakmayı önericem.

Adam: Bir uyarıda bulunucam, sicilinine yazılacak ama en azından işini kaybetmemiş olacak.

Sayfa: 1 2 3 4