Tags

Related Posts

Share This

Kurtuluş Cafe

Karakterler:
Memik, Petrus, Nikodim,
Zeki,—– İsa, —-  Eda,Diğerleri (kalabalık, dini liderler vs.)

 

Sahne dekoru: Olay cafe’de geçmektedir. Sahnenin arka kısmında iki masa, ön kısmında da biri sağda biri solda olmak üzere iki masa vardır. Tablolar ve olaylar sahnenin ortasında gerçekleşir.

Müzik çalmaktadır. Piyes, sahnenin arka kısmındaki masalarda oturan insanların çay içip yüksek sesle muhabbet etmeleriyle başlar. Çok geçmeden Memik oturduğu masadan kalkıp sahnenin ön solundaki boş masanın yanına geçer. Arkadaki iki grup daha kısık sesle muhabbete devam eder (çay tablosu) ve bu sırada müzik de kısılıp duyulmaz hale gelir.

BİRİNCİ SAHNE

Memik: Hiç boşlukta kaybolduğunuzu hissettiniz mi? Nedense bana sıkça olur bu. Hem boşlukta kaybolmuşum, hem de içimde bi boşluk varmış gibi. Her şeyi denedim ve inanın bana, hiç bi şey işe yaramıyo. Bıktım artık. Şu boşluktan kurtulup, az da olsa huzur bulmak istiyorum. (Gülme sesi duyulur) Dinlesenize! (Masayı göstererek) Hikaye anlatıyolar! İnsanların doğasında var heralde hikaye anlatmak. Ama hayat bi tür hikayeyse bi hikayecisi de olmalı, di mi? Peki nerde bu hikayeci? Bi planı var mı? Bize önem veriyo mu? Gönül mana ararsa tüm bu soruların cevapları da olmalı! En azından mantıklı olan bu. Ama o kadar uzun zamandır arıyorum ki artık yorulmaya başladım.

Oturur. Zeki gelir.

Zeki: Biliyodum seni boş boş otururken bulcağımı! Naabıyosun burda?

Memik: Hayret. Merak ettiğine şaşırdım. Tüm bu yolu beni eve götürmek için mi geldin?

Zeki: Yoo, hiç de bile. Benim fikrim değildi ki gelmek. Babam ısrar etti seni bulayım diye. Şu kitabı vermemi istedi. (Kitabı uzatır.)

Memik: Ne demek “hiç de bile”?

Zeki: Boşversene. Ha bu arada sonunda aklını kaybettiğini de söylerim babama. Kendi kendine konuşurken duydum seni. Hikaye falan bi şeyler zırvalıyodun.

Memik: Sen anlamazsın. Sana göre hayat matematik problemi gibi.

Zeki: Senin gibi sorun çıkaran bi baş belası olmadığımı kastediyosan, evet. Doğru olanın ne olduğunu biliyorum ve onu yapıyorum. Ne varmış bunda?

Memik: Karşılığında ne bekliyosun?

Attachments

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16