Tags

Related Posts

Share This

Lazar ve Zengin Adam

Karakterler:
İsa Lazar
İbrahim Zengin Adam

Dekor: İsa ve İbrahim yerden daha yüksek bir zeminde durmaktadırlar. Lazar onlara göre aşağıda sahne sağında, Zengin Adam ise sahne solunda durmaktadır.

İsa: Benim adım İsa. Bu da İbrahim. Eminim adını duymuşsunuzdur. Sizlere dünyada yaşayan iki kişiyi tanıtmak istiyoruz. Biri Lazar adında fakir ve evsiz bir adam. Diğeriyse oldukça zengin bir adam.

İbrahim: Zengin adam her gün krallar gibi giyinirmiş. Hatta bütün hayatını lüks içinde yaşamış.

Zengin Adam: Aynen öyle! Şu giysilerime bakın! Bütün günümü kadife koltuklarda uzanarak, kuzu eti yiyerek, kase kase şarap içerek geçiririm.

İbrahim: Kapısının önünde hasta ve açlıktan ölmek olan Lazar yatarmış. Zengin adamın çöpe atılan yemek artıklarına bile razıymış. Orada beklerken köpekler gelip açık olan yaralarını yalarmış.

Lazar: Ömrüm çürüdü şu sokaklarda. Çektiğim acıyı anlatmaya kelimeler yetmez. Eskiden umudum vardı, ama artık tek yapabildiğim, kaybettiğim herşeyin verdiği acıya dayanmaya çalışmak.

Zengin Adam: Ben hiç de pişman değilim! Neyim varsa hakkımla kazandım. Bana kimse bunları vermedi, kimse yardım etmedi! Oysa kapımda yatan şu adam bağış bekler!

İbrahim: (Lazar’a) Güç sahibi insanlara güvenme; onlardan sana yardım gelmez. Ama şunu bil ki son nefeslerini verdiklerinde bütün tasarılarıyla beraber toprağa dönerler.

Lazar: Kabul ediyorum, kıskandım o kadar kibirli insanın kötülüklerine rağmen refaha erdiklerini görünce. Zenginler sanki acı ve eziyet çekmeden yaşıyorlar. Tamamen emniyetteler.

Zengin Adam: Niye kendimi emniyette hissetmeyeyim ki? Gelecek bir felaket varsa niye onu düşüneyim? Ülkemin bazı sorunları olabilir ama benimle ne alakası var?

Lazar: Vücutları sağlıklı ve güçlü. Diğer insanlar gibi sorunları yok, diğer herkes gibi dert içinde yaşamıyorlar.

Zengin Adam: Evet, doğru. Keyif yapmasını biliyorum. Arp eşliğinde şarkı söylerim. Aynı Davut gibi sözlerini de kendim yazarım!

Attachments

Sayfa: 1 2 3