Tags

Related Posts

Share This

Petrus

Karakterler
Petrus
Kadın
Marta
Meryem

Müzik. Sahnede ateşin yanında ellerini ısıtan Petrus’u görürüz. Ondan biraz ilerde oturan bir kadın onu izlemektedir. Müzik yavaş yavaş duyulmaz olur…


Kadın: (İzleyicilere konuşarak.) Onu fark ettim, çünkü ateşin çevresinde onun karşısında oturuyordum; emin oluncaya kadar ateşin ışığında onun yüzünü dikkatle süzdüm. Sonra, “Sen de Nasıralı İsa ile olanlardan biriydin” dedim. Ama o, inkar etti ve ne dediğimi anlamadığını söyledi! Buna inanamadım! Eh, tabii, ben baş kahinin hizmetkarıyım, bu yüzden şaşırmamam gerekirdi aslında… Dindar kişiler bizden daha iyi olduklarını düşünürler hep, ama onların hepsi sadece bir araya gelmiş ikiyüzlülerden başka bir şey değildirler! Hepsi de öyledir!

(Sahnede karşıdan karşıya geçer, Petrus ona sırtını döner.) Bu durum beni gerçekten rahatsız etti, çünkü haklı olduğumu biliyordum. Ben onu Celileli ile birlikte görmüştüm, ama şimdi bu konuda yalan söylüyordu. Diğer kişilere döndüm ve şöyle dedim: “O adam kesinlikle onlardan biri!” O ise, onlardan biri olmadığı konusunda kesin bir şekilde tekrar ısrar etti!

(Sahnenin sol tarafına geçer.) Daha sonra kalabalıktan bir başkası da onun, onlardan biri olması gerektiğini söyledi, çünkü konuşurken kullandığı Celile aksanı kendisini ele veriyordu. Sonra o gerçekten kızgın ol…

Petrus: (Bağırarak konuşmayı yarıda keser…) Yemin ederim ki, ben onu tanımıyorum!!!

Müzik. Petrus ağlamaya başlar ve müzik hafifleyerek sona ererken sahneden dışarı çıkar. Meryem ve Marta aralarında konuşarak sahneye girerler. “Kadın” sahnenin sağında görünürler.

Marta: İsa öyle terkedilmeyi hak etmedi. Hepsi kaçtı.

Meryem: Hiçbir anlam veremiyorum buna. Düşünmek bile çok üzücü.

Kadın: ‘İsa’ dediğinizi mi duydum? Nasıra’lı İsa hakkında mı konuşuyorsunuz?

Marta: Evet, eğer onun hakkında bir şeyler duyduysan, çarmıha gerildiğini de duymuşsundur?

Kadın: Evet biliyorum. Ama siz sanki onu şahsen tanıyormuşsunuz gibi konuşuyorsunuz!

Meryem: Evet onu tanıyorduk. Arkadaşımızdı. Aslında arkadaştan da öteydi.

Attachments

Sayfa: 1 2 3