Vaadi Beklerken Oca07

Tags

Related Posts

Share This

Vaadi Beklerken

Karakterler:
Gabriel Meryem
Melek Elizabet
Zekeriya

Müzik çalar. Zekeriya’yı görüyoruz, Elizabet ve Meryem ‘Bekleme Dansı’’nı yapmaktadır. Gabriel Elizabet ve Meryem’i pür dikkat ile izlemektedir, Melek ise kendi başına bir tomardan okumaktadır. Bir süre geçer…

Melek: (Okuyor…) ‘‘Vaat iman üzerine kurulmuştur, öyle ki bir lütuf meselesi olarak İbrahim’in tüm soyuna – yalnız Kutsal Yasa’yı almış olanlar değil, İbrahim’in imanını paylaşanlar için de – bu vaat garantilenmiş olsun. Umutsuz görünen durumlara rağmen İbrahim ‘birçok ulusun babası’ olacağına umut ediyordu.’’

Melek: Hah! (tekrar eder…) ‘‘Umutsuz görünen durumlara rağmen umut ediyordu’’!

Gabriel: Hah mı? Ne demek istiyorsun ya? Derdin ne senin?

Melek: Beni kandıramazsın Gabriel, birşeyler olmak üzere. Öyle olmasa ne diye bu insanları saplantılı bir şekilde izliyor olursun ki?

Gabriel: Gündelik hayatları sürdüren normal insanlar bunlar.

Melek: Evet! Ama bir şeyleri bekliyorlar. Onlar ‘Umutsuz görünen durumlara rağmen umut ediyor.’’ Beni kandıramazsın!

Gabriel: Çok doğru dostum, fazla zekisin. Zerekiya, Meryem ve Elizabet hep beraber bekliyor… Ama onlar vaat ile bekliyor.

Melek: Hah! Tamam işte! Vaadin olacağını tahmin etmiştim! Ama vaat 2000 sene önce verilmişti, insanlar nasıl o kadar çok bekleyip hemde inançlı olabiliyorlar?

Gabriel: İnanıyorlar çünkü onlar yeni olacak bir şeyi değil zaten başlamış olan, sanki kalplerine ekilmiş ve köklenerek büyüyen bir tohumu yeşermesini bekliyorlar. İman içinde bekliyorlar.

Melek: (tekrar eder…) İman içinde bekliyorlar.

Gabriel: (Zekeriya’ya yanaşır) Evet, imanları mükemmel olmadığı zamanlarda bile, Tanrı genede verdiği vaatlere sadık kalıdı. (Zekeriya ile konuşur…) Zekeriya! Korkma, duan işitildi.

Melek: Bak! Oluyor işte!

Gabriel: (devam eder…) Karın Elizabet bir çocuk doğuracak ve adını Yahya koyacaksınız. O RAB’bin gözünde büyük olacaktır.

Melek: Halkın iki bin senedir bunu bekliyor!

Gabriel: (Meleğe susması için işaret eder ve devam eder…) O birçokları, Tanrı’ları olan RAB’be geri getirecek – RAB’in önüne çıkabilecek bir halk hazırlamak için!

Zekeriya: Buna nasıl inanabilirim ki? Ben yaşlıyım, karım da aynı durumda

Attachments

Sayfa: 1 2 3