Tags

Related Posts

Share This

Yeniden Doğuş

Kadın: Bu sorunun cevabı çok basit. Ben Tanrı’nın bana olan sevgisini görebiliyorum. Artık O’nun sevgisi hayatımda o kadar gerçek ki bu hayatta başıma ne gelirse gelsin altından kalkabilirim.

Araştırmacı 2: Yani hala problemleriniz olduğunu itiraf ediyorsunuz. Hala herkes gibi problemlerle mi boğuşuyorsunuz?

Nikodemus: Tabiki. Ama biliyoruz ki bir savaşta savaşmadan önce zafer kazanamayız. Şimdi biz kaybedemeyeceğimiz bir savaşta savaşıyoruz. İsa’nın bana söylemeye çalıştığı şey buydu. İsa’yı acı şekerken ve ölürken gördüğümde anladım ki bunu bizim için yapıyordu, o bizim yerimize ölüyordu ki bizim yeni bir yaşamımız olabilsin. Onun bana söylemek istediği şey buydu… (Nikodemus İsa’yıhatırlayarak biraz duygusallaşır, izin ister ve sahneyi terk eder.Kadında gitmek için ayağa kalkar…)

Araştırmacı 1: Bir şey daha var. Siz sonradan çevrenizde hayli saygıdeğer bir yer edindiniz. Hayatınızdaki değişimler gayet belirgin ama peki onun hayatında (Nikodemusun hayatında) nasıl bir değişim oldu?

Kadın: Bunuda notlarınıza eklemelisiniz. Nikodemus ilk İsaya geldiğinde gece karanlığında geldi.

Araştırmacı 2: Evet, bunu biliyoruz.

Kadın: İsa öldükten sonra İsa’nın çevresindeki herkes korktu ve kaçtı ama Nikodemus b irkaç Ferisili ile birlikte cesaretle Pilatusa gidip İsa’nın ölü bedenini istediler.

Araştırmacı 2: Evet sanırım önce karanlıkta onla buluşmak istemesinden sonra bu büyük bir değişim.

Kadın: Evet ama dahasıda var. Nikodemus yanına baharatlar, bezler aldı ve İsa’nın bedenini gömülmesi için onu yıkadı ve hazırladı.

Araştırmacı 1: Ah evet ne demek istediğini anlıyorum.

Araştırmacı 2: Ben anlamadım. Bu ne anlama geliyor?

Araştırmacı 1: Normalde bu gibi bir işi ya köleler ya da kadınlar yapar- bu iş çok adi ve onur kırıcı olarak nitelendirilir, özellikle Nikodemus gibi biri için.

Araştırmacı 2: Oh.

Araştırmacı 1: Bunu yaz: O sadece cesaretle dolmadı, aynı zamanda erkeklik gururunu, kültürün ve toplumdaki yerini yok sayabildi. İsa Mesih ile olan ilişkisi sayesinde o çok cesur – ve çok da alçakgönüllü olabildi.

Araştırmacı 2: Vay, sanki tüm kimliği gitmiş ve yeniden başka bir kimlik ekilmiş gibi.

Attachments

Sayfa: 1 2 3 4